Să mâncăm sănătos

Share

Mâncarea sănătoasă este foarte importantă și în această perioadă. Am transmis copiilor într-un mod special. Educatoarea Erika i-a surprins pe copii cu o joacă de umbră. Povestea este despre un băiețel pe nume Gergő, care mănâncă o mulțime de dulciuri, dar niciodată nu se spală pe dinți. Am vorbit cu copiii despre ce alimente au multe vitamine în ele și am descoperit că majoritatea vitaminelor  sunt în fructe și legume. Cu ajutorul acestor alimente vom fi puternici, sănătoși și acestea ne vor proteja dinții. Acest lucru se datorează faptului că cel mai bun mod de a ne proteja dinții este să mâncăm fructele noastre preferate în loc de dulciuri.Este important să ne spălăm pe dinţi mereu.

Ca să ne mișcăm puțin profesoara noastra de dans popular ne-a pregătit un căntec, pentru a ne mișca corpul și pentru a ne reaminti mișcările de dans popular. Kinetoterapeuta nostră Bea ne-a arătat un șir de exerciții foarte variat.

Iată povestea:

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.